FAQ

Często zadawane pytania w sprawie coachingu

Co to właściwie jest ten coaching?

Coaching to efektywna metoda realizowania ważnych spraw w Twoim życiu, za które samodzielnie trudno Ci się zabrać, ponieważ temat jest złożony lub wymaga utrzymania dłuższego zaangażowania albo przeszkody zewnętrzne wydają Ci się zbyt duże.

W jakich tematach sprawdzi się coaching?

Coaching dobrze sprawdzi się w sprawach biznesowych oraz prywatnych. Tematem pracy może być np. poprawa umiejętności miękkich, lepsze zarządzanie zespołem, zmiana pracy, założenie własnej firmy, poprawa relacji w zespole lub w relacji prywatnej. Dzięki pracy z coachem zyskujesz profesjonalnego sprzymierzeńca w Twoich najważniejszych planach. Teraz już nie samotnie, ale ze wsparciem bierzesz odpowiedzialność za swoje życie i działasz.

Na czym polega praca z coachem?

Praca polega na regularnych spotkaniach, podczas których ustalasz cele według sprawdzonych metod, które najlepiej Cię zmotywują. Rozpoznajesz swoje zasoby i nawyki, dzięki którym działasz efektywnie. Śledzisz swoje postępy. Praca polega także na uporaniu się z wewnętrznymi blokadami, które Cię hamują. Są to przede wszystkich niektóre Twoje wzorce myślenia, które obecnie Ci nie służą. Powodują lęk, wycofanie. Podczas pracy szukamy tych blokad i modyfikujemy je, aby działać lepiej i mniej się bać. Jest to też miejsce na poprawę Twojego stanu emocjonalnego poprzez rozpoznanie emocji i zrozumienie ich. W coachingu nic dzieje się bez Twojej zgody. Otrzymujesz informacje konkretnych technikach i decydujesz, czy chcesz z nich skorzystać, czy też nie. Otrzymujesz też informację zwrotną o Tobie, o Twoich zasobach i schematach działania. Dzięki temu masz większą świadomość, która jest podstawą do zmiany na lepsze.

Jeszcze się zastanawiam, co mi jeszcze powiesz?

Coaching to uznana metoda pracy. Ma swoje zasady i standardy etyczne. Coaching to nie mowa motywacyjna kierowana do tłumów lub manipulacja. Tym się nie zajmuję.

Ile trwa coaching?

Proponuję Ci na początku od 1 do 3 sesji, na których określisz swoje cele i zdecydujesz, czy chcesz się zaangażować na dłużej. Potem zawieramy kontrakt na okres trwający od kilku miesięcy do roku. Spotkania odbywają się początkowo co tydzień, potem co dwa tygodnie.

Ile trzeba zainwestować w coaching?

Wysokość inwestycji zależy od ilości spotkań i stawki za spotkanie. Moja stawka jest zależna od klienta i celu. Jeśli chcesz poznać stawki napisz do mnie. Płacisz miesięcznie za ustaloną ilość spotkań. Z efektów korzystasz od razu.

Jak pracuję z klientami?

Pracuję z poszanowaniem decyzji, wartości i przekonań klienta. Znając temat proponuję klientowi narzędzia, które uważam za najbardziej trafne. Ale to klient decyduje, czy z nich skorzysta. Przed każdym ćwiczeniem opisuję jaki ono ma cel i jak będzie przebiegać. Pracuje głównie przez otwartą i szczerą komunikację opierającą się na zadawaniu pytań. Układamy plany i śledzimy postępy. Chętnie wizualizuję zagadnienia przez rysunki i schematy. Pracuję z przekonaniami metodą sokratejską. Używam metafor. Zachęcamy do kreatywności. Uważam, że wartościowe jest czasem posłużenie się dramą. Inspiruję klientów zdjęciami, kartami DIXIT, opowieściami. Zachęcam do podejmowania wyzwań domowych i firmowych.

Próbowaliśmy sami różnych metod, to jak Ty nam pomożesz?

No właśnie … Jak mawiał Albert Einstein problemu nie można rozwiązać na poziomie, na którym się pojawił. Potrzebna jest zmiana perspektywy. Samemu jest to bardzo trudno zrobić, stąd siłą pracy z drugim człowiekiem. Mogę zobaczyć to co dla Ciebie jest niewidoczne i dać Ci inną perspektywę. Wyrwiesz się z utartych szlaków, po których się poruszasz od lat. Będę tropił Twoje zasoby, o których nie masz pojęcia. Zaprzęgniemy je do pracy. A do tego tego rozpalę ogień wiary w to że dasz radę. 

Jak zacząć?

Zrób pierwszy krok i zadzwoń lub napisz do mnie i umów się na sesję wstępną. Po angielsku nazywa się to “discovery session”. Sesja odkrywcza. Bardzo lubię tą nazwę, bo lubię jak klienci odkrywają to co dla nich ważne i to jaką mają moc.

A co jeśli będziemy niezadowoleni?

Może się tak zdarzyć. Wtedy możesz zakończyć pracę ze mną. Aby jednak tego uniknąć umawiam się na sesję wstępną, aby zobaczyć, czy pasujemy do siebie. Możesz też poklikać w tą stronę, aby mnie lepiej poznać. Na moim blogu będą pojawiać się teksty, które pokazują jak widzę świat i w co wierzę.

Czy w tej pracy są jakieś zasady?

Tak stosuję kodeks etyczny Polskiej Izby Coachingu dostępny tu.

Często zadawane pytania w sprawie mediacji

Co to jest mediacja?

Mediacja jest to sposób rozwiązywania konfliktów przez samych zainteresowanych przy wsparciu mediatora, który jest bezstronny, neutralny oraz profesjonalnie przygotowany.

Co jest efektem mediacji?

Efektem mediacji może być wygaszenie konfliktu, lepsze zrozumienie drugiej strony, poprawa relacji i współpracy. Strony mogą zdecydować, że spisują ugodę, w której określają swoje ustalenia. Mediator może pomóc stronom odpowiednio sformułować tej dokument.

Jaką wagę na ugoda?

Ugoda po zatwierdzeniu przez sąd ma moc równą wyrokowi sądowemu. Mediacja może więc zastąpić kosztowny, długotrwały i stresujący proces sądowy. Nawet jeśli już masz sprawę w sądzie, możesz poprosić sąd o mediację. Jeśli druga strona się na to zgodzi można szybko zakończyć spór.

Czy mediacja jest tańsza niż sprawa w sądzie?

Mediacja jest tańsza niż proces sądowy. Dodatkowo jak podpiszesz ugodę otrzymasz zwrot opłaty sądowej w całości lub w 75% w zależności, czy rozpoczęła się rozprawa czy nie.

Czy mediacja jest poufna?

Wszystko co będzie działo się na mediacji jest poufne i nie może być użyte jako dowód w sądzie. Strony mogą się bezpiecznie wypowiadać.

W jakich przypadkach mediacja może się przydać?

Mediacja może pomóc w wielu biznesowych i życiowych sytuacjach. Przykładowo: klient Ci nie zapłacił i unika kontaktu, firma budowlana nieprawidłowo wykonała usługę i nie poczuwa się do odpowiedzialności, konkurent narusza Twoje dobre imię, wspólnicy kłócą się o strategię firmy, małżonkowie nie zgadzają się co do podziału majątku po rozwodzie, rodzice mają inną wizję wychowania dzieci i wiele innych.

Co robi mediator?

Jak mediator będę pilnował zasad i pomagał w lepszej komunikacji między stronami. Będę też poszukiwał niezaspokojonych interesów i potrzeb kryjących się pod stanowiskami zwaśnionych stron. Wszystko po to, aby obie strony były wygrane i uzyskały najlepszy możliwy wynik. Mediacja jest dobrowolna więc w każdej chwili można z niej zrezygnować oraz zmienić mediatora. W mojej pracy opieram się na sprawdzonych narzędziach mediatora, doświadczeniu życiowym, długiej praktyce prawniczej oraz umiejętnościach komunikacyjnych. Konflikt zwykle ujawnia to co ważne, zrób następny krok, aby zaspokoić  potrzeby swoje i swojej firmy. Ujawnij problem – otwórz się na drugą stronę – poszukuj rozwiązań.

Jak zapisać się na mediację?

Każda mediacja wymaga zgody obu stron, ale sposób rozpoczęcia mediacji zależy od tego, czy mediacja dotyczy sytuacji pozasądowej, czy też jest związana ze sprawą sądową.   

A. Gdy mediacja nie jest związana ze sprawą sądową

Jeśli chcesz rozwiązać konflikt lub potrzebujesz mediatora, aby porozumieć się w ważnej sprawie, możesz uzgodnić z drugą stroną, że skorzystacie z usług mediatora, a potem wspólnie zwrócicie się do mnie jako do mediatora z prośbą o mediację. Możesz też zwrócić się do mnie samodzielnie, a ja skieruję pytanie do drugiej strony, czy wyraża zgodę na mediację. Jeśli uzyskam taką zgodę, umówię sesję mediacyjną. Zawrzemy wtedy umowę o mediację. Co do zasady koszty mediacji obie strony ponoszą po połowie. Jeśli będzie taka potrzeba możecie spisać swoje ustalenia w formie dokumentu pisemnego, a następnie zatwierdzić go w sądzie.         

B. Gdy masz już sprawę w sądzie

Mediacja sądowa to mediacja, na którą strony kieruje sąd, w którym toczy się już sprawa sądowa. Wtedy też konieczna jest zgoda stron na mediację, ale mediator otrzymuje dokumenty z sądu i samodzielnie kontaktuje się ze stronami. Zawarcie ugody powoduje umorzenie postępowania i zwrot całej opłaty sądowej, jeśli ugoda zostanie zawarta przed rozpoczęciem rozprawy, a 75% opłaty gdy ugoda zostanie zawarta po rozpoczęciu rozprawy. Ugoda jeśli zostanie zawarta trafia do zatwierdzenia do sądu w którym była rozpatrywana.

Jeśli chcesz, aby sprawa sądowa trafiła do mnie jako do mediatora, napisz do sądu wniosek o skierowanie sprawy do mediacji i umieść w tym wniosku zdanie: Proszę, aby sprawa trafiła do mediatora Szymona Niżegorodcew, i podaj mój adres: ul. Rynek Dębnicki  6/3, 30-319 Kraków. Pod wnioskiem podpisz się razem z drugą stroną.